Russian
English
Ñ áîðüáîé ñàìáî â XXI âåê
Ëîãîòèï
Ïóòèí

























Trainer stuff of the sambo wrestling school

Perchik Vasiliy Troyanovich


Honored trainer of Russia and USSR
One of the best sportsmen of the school

The best pupils
(Honored master of sports)

Gabdulhkakov Ildus (Honored master of sports)
  • 1987 – USSR Cup – 1 place
  • 1988 – World Cup – 1 place
  • 1990 – Europe championship – 1 place
  • - USSR championship – 1 place

Isaev Evgeniy (Honored master of sports)

Kostileva Natalia (Honored master of sports)

Pankov Aleksandr (Honored master of sports)
  • 1998 – Europe Champ – 1 pl
  • 1998 – Russia Champ – 3 pl
  • 1999 – Russia Champ – 3 pl
  • 1999 – Russia Cup – 3 pl
  • 2000 - Russia Cup – 3 pl
  • 2000 – Russia champ – 3 pl
  • 2001 – Russia champ – 1 pl
  • 2001 – Russia Cup – 3 pl
  • 2002 – Russia champ – 3 pl
  • 2002 – Russia MIA champ – 3 pl
  • 2002 – Russia Cup – 2 pl
  • 2003 – Russia champ – 1 pl
  • 2003 – World champ – 2 pl
  • 2004 – Russia champ – 2 pl
  • 2004 – Russia Cup – 1 pl
  • 2005 – Russia Cup – 3 pl

Rodina Irina (Honored master of sports)

Rochev Oleg (Honored master of sports)
  • 1996 – Europe Champ – 1 pl
  • 1997 – Europe Champ – 1 pl
  • 1998 – Europe Champ – 3 pl
  • 1998 – Russia Champ – 1 pl
  • 1999 – Russia Champ – 2 pl
  • 1999 – Europe Champ – 2 pl
  • 2001 – Russia Cup – 3 pl
  • 2002 – Russia champ – 1 pl
  • 2002 – World Cup – 1 pl
  • 2002 – Russia MIA champ – 1pl
  • 2002 – Russia Cu p – 2pl
  • 2002 – World champ – 3pl
  • 2003 – Russia Cup – 1pl
  • 2004 – Russia champ – 1pl
  • 2004 – World Cup – 1pl
  • 2004 – World champ – 3pl

Shvaya Vasiliy (Honored master of sports)

Nechaev Dmitriy (Master of sports of international class)
  • 1992 – Russia Champ – 2 pl
  • 1996 – Russia Champ – 3 pl
  • 1998 – Russia Cup – 2 pl
  • 1999 – Russia champ – 3 pl
  • 2000 – Russia Cup – 2 pl
  • 2001 - Russia champ – 2 pl
  • 2001 – Europe champ – 2 pl
  • 2001 – Russia Cup – 2 pl
  • 2002 – Russia MIA champ – 2 pl
  • 2004 – Russia champ – 2 pl
  • 2004 – Europe champ – 3 pl
  • 2005 – Russia champ – 3 pl

Pankov Mihkail (Master of sports of international class)
  • 1996 – Russia Champ – 3pl
  • 1997 – Russia Champ – 1pl
  • 1998 – Russia Champ –3pl
  • 1999 – Russia Champ – 1pl
  • 1999 – World Champ – 2pl
  • 2000 – Russia Champ – 2pl
  • 2000 – Russia champ (students) – 2pl
  • 2000 – Europe Champ – 1pl
  • 2001 – Russia Champ – 1pl
  • 2001 – World Champ – 1pl
  • 2002 – Russia Cup – 3pl
  • 2002 – Russia MIA champ – 2pl
  • 2003 – Russia champ – 2pl
  • 2003 – Europe champ – 3pl
  • 2003 – Russia MIA champ – 2pl

Rozhkov Valeriy (Master of sports of international class)


Muhkametshin Rustam Glusovich

"I am a happy man as I have got two necessary conditions for happiness: a good family and a great job"

Honored trainer of Russia
One of the best sportsmen of the school

The best pupils
Molchanova Maria (Honored master of sports)
  • 2004 – Russia Champ – 3pl
  • 2005 – Russia Champ among girls – 1pl
  • 2005 – World Champ – 1pl
  • 2006 – Russia Champ among girls – 2pl
  • 2006 – Russia Champ among youth – 1pl
  • 2006 – Europe Champ among youth – 1pl

Gileva Elena (Master of sports of international class)
  • 1991 – RSFSR Championship – 2 place
  • 1992 – RSFSR championship – 1 place
  • - Russia Championship – 3 place
  • - Russia Championship – 1 place
  • 1993 – Europe Championship – 1 place
  • - Russia Championship – 1 place
  • - World Championship – 3 place
  • 1994 – Europe Championship – 1 place
  • - Russia Championship – 1 place
  • - World Championship – 3 place

(Master of sports)

Kamenskihk Elena (Master of sports)
  • 2000 – Russia Champ – 2pl
  • 2000 – Europe Champ – 2pl
  • 2002 – Russia Champ – 1pl
  • 2002 – World Champ – 2pl
  • 2003 – Russia Champ – 3pl
  • 2004 – Russia Champ – 2pl
  • 2004 – Europe Champ – 2pl
  • 2005 – Russia Champ (youth) – 3pl


Fadeev Aleksandr Nikolaevich

"Sambo wrestling is not just my work, but my life. It helped me to get self-fulfilled, get acquainted with many interesting people and to see the world. I am very grateful to fortune for leading me to this kind sport"

Honored trainer of Russia
One of the best sportsmen of the school

The best pupils
Zakirov Rustam (Master of sports)
  • 1984 – USSR MF Champ. – 3 place
  • 1989 – RSFSR Champ – 3 place
  • 1990 – RSFSR Champ – 3 place
  • 1992 – Russia Champ – 5 place

Sayfutdinov Marat (Master of sports)
  • 1991 – RSFSR Champ – 5 pl
  • 1992 – CIS Champ – 3 pl

Chirkov Dmitriy (Master of sports)
  • 1999 – Russia Champ – 3 pl
  • 2001 – Russia Champ – 1 pl
  • 2001 – Europe Champ – 1 pl
  • 2001 – Russia Champ – 2 pl
  • 2002 – Russia Champ – 3 pl


Kostileva Natalia Gennadievna

"Sambo wrestling taught me to overcome the difficulties and reach the goals"

The best pupils
Burilova Ekaterina (Master of sports)
  • 2005 – Russia Champ among girls – 3pl
  • 2005 – Russia Champ – 1pl


Shteynikov Leonid Georgievich

One of the best sportsmen of the school

The best pupils
Mirgalaulov Alvert (Master of sports of international class)
  • 1988 – RSFSR champ –3 pl
  • 1988 – USSR champ – 5 pl
  • 1988 – International tournament – 3 pl
  • 1988 – International tournament – 1 pl
  • 1989 – USSR Cup – 2 pl
  • 1989 – International tournament – 1 pl
  • 1990 – RSFSR champ – 1 pl
  • 1990 – RSFSR Spotrs Day – 3 pl
  • 1990 – RSFSR Sports Day – 1 pl
  • 1990 – USSR Sports Day – 1 pl

Ugolnikov Vasiliy (Master of sports of international class)
  • 1989 – USSR Champ – 2 pl
  • 1990 – All-union school Sports Day – 1 pl
  • 1991 – USSR Champ – 1 pl
  • 1992 – RSFSR Champ – 2 pl
  • 1992 – Youth of Russia –1 pl
  • 1994 – Russia champ – 3 pl
  • 1994 – Russia Cup – 2 pl
  • 1994 – Russia MIA champ – 1 pl
  • 1995 – Russia champ – 3 pl
  • 1996 – Europe champ – 3 pl
  • 1997 – Russia champ – 3 pl

Burilova Ekaterina (Master of sports)
  • 2005 – Russia Champ among girls – 3pl
  • 2005 – Russia Champ – 1pl

Volkov Dmitriy (Master of sports)
  • 1992 – CIS Championship – 3 place

Giniatullin Radik (Master of sports)
  • 1988 – USSR Championship – 5 place

Starikov Sergey (Master of sports)
  • 1988 – RSFSR champ – 2 pl
  • 1989 – USSR MF Champ – 5 pl

Shatrov Mihkail (Master of sports)
  • 1978 – RSFSR Champ – 1 pl


Nechaev Dmitriy



Rochev Oleg



One of the best sportsmen of the school


Pankov Aleksandr










Krasnokamsk sambo wrestling school, 2009
Responsible for development and maintenance: Alexandr Shumkov